CO JE NOVÉHO V ZÁKONÍKU O ZAMĚSTNANOSTI?

 

S novým rokem se nám vždy objeví spousta změn v různých zákonech napříč všemi obory a stejně tak tomu je i co se Zákona o zaměstnanosti týče. A co se nám tedy objevilo nového pro rok 2015, jaké novely se v zákonně objevily?

Zákon o zaměstnanosti (který mění zákon č. 136/2014 Sb.) nově obnovuje kategorii „osob zdravotně znevýhodněných“ i příspěvek za jejich zaměstnávání. Podle nového znění zákona je osobou zdravotně znevýhodněnou taková fyzická osoba, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo svou kvalifikaci využít či nově získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Střed těla kutila držíc helmu v ruce a s pracovními rukavicemi v kapsyDo této kategorie ovšem nemůže být zařazena osoba invalidní. Potvrzení o tom, že se jedná o osobu zdravotně znevýhodněnou, vydává Česká správa sociálního zabezpečení prostřednictvím příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.

Nové znění zákona o zaměstnanosti výslovně v souladu s platnou judikaturou umožňuje vysílání cizinců na pracovní cesty. Mění se znění paragrafu určujícího, kdo má mít kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu. Nadále je na pracovišti má mít pouze zaměstnavatel a nikoli zaměstnanec.

Velikou změnou je výše pokuty při nelegálním zaměstnáváním a to z 250 000kč na 50 000Kč, nejedná se tedy už o likvidační pokutu avšak objevily se nové definice přestupků, kterých se může zaměstnavatel dopustit a to v případě, že:

  • na adrese pracoviště nemá kopie dokladů, které prokazují existenci pracovně-právního vztahu, v tomto případě nám může být uložena pokuta až 500 000Kč,

  • neuvede v evidenci požadované údaje nebo v ní uvede neúplné nebo nepravdivé údaje a v tomto případě může jít o pokutu až ve výši 100.000 Kč.

Zavedla se také nová pokuta za porušení povoleného rozsahu u dohody o provedení práce, kde nám hrozí pokuta až 2 miliony korun.

Další novinkou je zvýšení horní hranice pokuty za porušení stanovené povinnosti při vzniku, změnách či skončení pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti z 300.000 Kč na dva miliony korun.

Tato pokuta hrozí například za neuvedení výpovědního důvodu nebo okamžité zrušení pracovního poměru, pro které není žádný uznatelný důvod. Proto musí zaměstnavatelé dbát na dodržování nezbytných náležitostí výpovědi a v případě pochybností o důvodech k okamžitému zrušení pracovního poměru zvážit využití výpovědního důvodu dle § 52 písm. g) zákoníku práce.

Zdroj: portal.pohoda.cz