I JINÁ ČLENSKÁ ZEMĚ VÁM MŮŽE PROHLÁSIT VÁŠ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ ZA NEPLATNÝ A ZNEMOŽNIT VÁM ŘÍZENÍ NA ÚZEMÍ DANÉ ZEMĚ.

Pokud se domníváte, že vám jinde než ve své zemi nemůže být odebrán řidičský průkaz tak se mýlíte. Pokud se dopustíte vážného přestupku v některé z členských zemí, může se vám stát, že váš řidičský průkaz bude prohlášen za neplatný.

Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie v Lucembursku. Bylo tak rozhodnuto potom co se soud zabýval případem jedné Rakušanky, která vjela na území Německa pod vlivem marihuany a byl jí tak udělen zákaz řízení na území Německa. Žena byla přesvědčena o tom, že nikdo jiný než její stát jí nemůže znemožnit řízení avšak se podle soudu mýlí.

Vůz značky BMW projíždějící silnicíPodle verdiktu může daný unijní stát prohlásit řidičské oprávnění z jiného členského státu za neplatné, pokud se jeho držitel v zemi dopustí vážného dopravního provinění. Stát nicméně musí určit, za jakých podmínek může potrestaný člověk získat opět povolení řídit.

Podle agentury DPA Německo má pro takové případy stanoveny podmínky. Aby dostal takový jedinec zpět oprávnění řídit na území Německa musí předložit zdravotně-psychologický posudek, předpokladem také je, že člověk po nadcházející rok nebude užívat omamné látky.

Nejen odborníci na dopravu, ale i široká veřejnost tuto možnost vítá. Určitě by se nikomu nelíbilo, že pokud vycestujeme do jiné země neplatí pro nás pravidla jako zákaz řízení pod vlivem navykových látek apod. Mohlo by to samozřejmě vést k mnohačetným nehodám. Určitě ne jeden jedinec, který je pravidelným uživatelem marihuany, alkoholu či jiných drog by uvítal možnost si bez potíží a možnosti zákazu řízení vycestovat do některého členského státu a nerespektovat zákony, které nás chrání jak u nás tak v Evropě od řidičů jezdících pod vlivem omamných látek.