ELEKTRONICKÉ NÁRAMKY MÍSTO VAZEBNÍHO STÍHÁNÍ

Ve středu 1. 4. 2015 byla evropskou komisí schválena finanční podpora pro projekt, který za spolupráce mezi ministerstvem spravedlnosti a mezinárodní neziskovou organizací Fair Trials Europe, má urychlit a dobře nastavit spuštění systémů elektronických náramků u nás.

Organizace Fair Trials Europe, jež spolupracuje s mezinárodní sítí expertů a praktiků v oblasti justice, zprostředkuje a připraví ve spolupráci s ministerstvem a PMS sérii workshopů o mezinárodních zkušenostech s implementací elektronických náramků. Součástí projektu bude vypracování expertních posudků, uspořádání mezinárodní konference k tomuto tématu a vypracování souhrnné analýzy možnosti využití elektronického monitorovacího systému jako alternativy k vazebnímu stíhání v Česku. Z celkového rozpočtu projektu 133 500 EUR pokryje příspěvek z Evropské komise 80 procent výdajů.

testCílem této organizace je podpora dodržování procedurálních práv obviněných a souzených osob na celém území Evropské unie. V této souvislosti organizace bojuje za omezení vazebního stíhání a prosazuje používání alternativ k vazebnímu řízení. Elektronické náramky představují v řadě členských států EU již zavedený způsob, jak pro určité typy pachatelů efektivně zajistit výkon trestu domácího vězení.

A kde si již mohou takové náramky navléknout po soudním nařízení? Například ve Francii, Estonsku, Portugalsku, Anglii a Walesu či ve švýcarském kantonu Vaud. Pro výkon trestu domácího vězení se elektronický monitoring aplikuje v Rakousku, v některých spolkových zemích Německa, Španělsku, Finsku nebo Švédsku.

Zdroj: justice.cz