Mediace = Nekonfliktní ukončení vašich sporů dohodou

 
V České republice spíše novinka, méně známá forma mimosoudního řešení sporů, v Evropské unii a Spojených státech amerických běžná věc. Máte s někým spor či se nemůžete na něčem dohodnout? Dnes se nemusíte obrátit jen na soud, jako na jedinou instituci. Připravovaný zákon nám brzy přinese další způsob mimosoudního řešení konfliktů.
 
Mediaci zakotvuje Směrnice Evropského Parlamentu a Rady (2008/52/ES), která na území České republiky platí od května roku 2011. Skupina expertů a odborníků z řad České advokátní komory, Soudcovské unie, členové Asociace mediátorů ČR a  dalších institucí připravili návrh zákona o mediaci v netrestních věcech. Současný návrh zákona by měl vstoupit v platnost již v roce 2012.
Co to MEDIACE ve skutečnosti je? Jaké výhody nám přináší nový zákon a pro koho je hlavně určen?
 
Mediací se dle Směrnice Evropské unie rozumí „formální řízení, jakkoli nazvané, ve které dvě nebo více stran sporu samy dobrovolně usilují o dosažení dohody o vyřešení sporu za pomoci nezávislé osoby tzv. mediátora“. Dle nově připravovaného zákona je mediací „postup při řešení konfliktu za účasti jednoho či více mediátorů, kteří podporují komunikaci a „tvůrčí atmnosféru“ mezi osobami na konfliktu zúčastněnými tak, aby jim pomohli dosáhnout smírného řešení jejich konfliktu uzavřením mediační dohody“.
 
Důležité je vědět, že mediace není slabší alternativou soudního řízení. Ba naopak, úspěšnost vyřešených sporů formou mediace je mnohdy větší než těch soudních. Obě strany sporu dojdou ke společnému cíli, který by měl přinést všem spokojenost. Strany dosáhnou, pro všechny zúčastněné, přijatelné dohody. Mediace slouží k poskytnutí odborné, profesionální a účinné pomoci.
 
Tato mimosoudní forma řešení sporu Vám umožňuje narovnat vaše závazkové vztahy s obchodními partnery i vztahy v rodině. Mediace je vhodná pro řešení sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, mezi obchodními společnostmi, mezi statutárními orgány a třetími osobami a mezi společníky navzájem. Je vhodná k ochraně práv autorských a průmyslových. Mediace je tu i pro řešení sousedských sporů, spotřebitelských konfliktů, sporů o náhradu škody, k úpravě dědických práv a mnoha dalších. Může ji využít každý, kdo řeší nějaké konflikty. Mediace je procesem založeným na dohodě a dobrovolnosti.
 
Výsledkem procesu mediace je uzavření tzv. „Mediační dohody“ mezi stranami sporu, která má za určitých podmínek stejnou jako soudní rozhodnutí. Mediační dohoda je tedy vykonatelná po splnění zákonem aprobovaných podmínek a těch vskutku není mnoho. Jinými slovy, může si na ni „dosáhnout“ každý. Máte tedy možnost mít stejnou jistotu jako u soudního rozhodnutí, že Vaše práva budou vymahatelná. Rozdíl od soudního rozhodnutí je v rychlosti a efektivnosti cesty, tato cesta je levnější a velice rychlá, dává stranám rychle potřebnou právní jistotu a klid, mnohdy doprovázená dobrým pocitem stran z umění hledat a nalézat vzájemně přijatelná řešení. Mediační dohoda tím, jak vzniká, je pak reálná, konkrétní, vyvážená a dosažitelná.
 
Záleží jen na Vás, zda mediaci využijete, je to dobrovolný způsob vyřešení sporů. Mediace je zahájena uzavřením smlouvy o provedení mediace, tento krok způsobí to samé, co žaloba podaná na soud, a to stavení promlčecí doby. Nemusíte se bát, že v průběhu procesu mediace se Vaše práva promlčí.
 
Mediace vám zaručuje profesionalitu, soukromé jednání, záruku důvěrnosti, máte možnost pochopit druhou stranu a být sami pochopeni, přináší vám možnost ujasnit si své potřeby, zájmy, silné i slabé stránky a to vše za pomoci mediátora v neformálním a bezpečném prostředí. Největší výhodou je úspora času, který získáte, když se rozhodnete využít formu mediace, nikoli cestu soudní. Zdlouhavá jednání u soudu můžete vyměnit i za několikahodinné neformální posezení s mediátorem a dospět k dohodě, kterou si představujete. Záleží jen na Vás. Mediace vám šetří i peněženku, žádné soudní poplatky, žádné náklady soudního řízení. Pomůže Vás zlepšit komunikaci, vzájemné vztahy, máte sami kontrolu nad procesem řešení vašeho sporu, může vám pomoci zklidnit napětí a uchovat si možnost budoucí spolupráce s protistranou a dojít ke kompromisnímu vyřešení věci. Mediace chce dosáhnout toho, že lidé spolu spolupracíjí a společnými silami dojdou k dohodnutému cíli.
 
To vše za pomoci mediátora. Kdo je mediátor a jaká je jeho role v procesu mediace? Mediátor je profesionál, každý musí absolvovat alespoň basic kurz doprovázený praktickými  mediacemi a závěrečné zkoušky. Až poté může být registrován a zařazen do seznamu mediátorů. Za výhodu považuji pokud je mediátor současně advokátem, neboť má jednak praktické zkušenosti s vyjednáváním a jeho psychologií a jednak právní vědomí, které v mediaci nehraje primární roli, ale zcela dozajista se vždy hodí.
 
Mediátor vám pomáhá najít řešení, nerozhoduje, neposuzuje ani nevydává rozhodnutí ve věci, ale pouze vede strany k uzavření dohody. Mediátor jedná nestranně, nemůže být vázán k jedné ze stran, provádí činnost osobně, nezaujatě, diskrétně, s nejlepší odbornou péčí. Neposkytuje právní služby, je prostředníkem v komunikaci mezi stranami sporu. Mediátor je vázán mlčenlivostí o všech skutečnostech, které se v rámci výkonu své funkce dozvěděl. Pomáhá všem účastníkům stejně, nesděluje své názory, pokud o to není výslovně požádán a účastnici s tím souhlasí, není detektiv, sociální pracovník či emisar. Mediátor je třetí stranou, která musí postupnými kroky dovést zúčastněné osoby k dohodě mezi nimi.
 
Mediace nezakládá překážku res iudicatae – věci rozsouzené. I po uzavření mediační dohody není právo stran obrátit se na soud nijak omezeno.
 
Mediace přináší nové možnosti, nové šance pro znesvářené strany a naději na usmíření a uspokojení všech zúčastněných. V dnešní tolik uspěchané době všichni hledáme možnosti, jak čas ušetřit a mediace je jedna z těchto možností úspory času. Mediací nikdy nic neztratíte, můžete jen získat, čas, peníze a hlavně pozitivní výsledek.
 
Přeji všem Vám, kteří již máte zkušenosti se sporným řízením nebo na Vás případně čeká, abyste měli v jeho řešení měli úspěch a to i s případným využitím mediační.
 
Advokát a mediátor