Papírovou podobu soudních spisů v agendě elektronického platebního rozkazu nahradí elektronická verze

Ministerstvo spravedlnosti připravilo přelomovou změnu ve vedení soudního spisu. Od počátku roku na celkem pěti pilotních soudech úspěšně testuje centrální aplikaci, která v agendě platebního rozkazu nahradí papírový spis. Jedná se o vůbec první využití čistě elektronického vedení soudního spisu. Tato novinka by se měla v 2. polovině letošního roku rozšířit i na ostatní soudy.

 

„Jsem rád, že se podařilo navázat na předchozí úspěchy v rámci projektů eJustice a že se nová aplikace elektronického platebního rozkazu v pilotním provozu osvědčila. Vedení soudního spisu v elektronické verzi usnadní jak práci soudců, tak i dalších účastníků zapojených do soudního řízení,“ uvedl k přelomové novince v justici ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

 

Hlavní přínosy aplikace:

 

·        Zrychlení a zjednodušení práce soudů -listinný originál soudního spisu nahradí elektronická verze. Žalobce na internetových stránkách vyplní elektronický formulář pro podání elektronického platebního rozkazu, podepíše zaručeným elektronickým podpisem a odešle soudu. Na straně soudu probíhá veškeré zpracování podání a vydání platebního rozkazu pouze v elektronické podobě. Nová aplikace využívá v maximální možné míře automatizaci rutinních úkonů, které doposud musel dělat člověk (např. kontrola údajů vůči různým registrům).

 

·        Vyšší bezpečnost uchování soudního spisu - elektronický soudní spis existuje paralelně na dvou fyzicky oddělených serverech a zálohován je ještě na třetím fyzicky i technologicky odděleném zařízení (datová knihovna). Navíc zanechává takzvanou elektronickou stopu, díky které lze zpětně dohledat každý přístup do spisu, nebo úkon, jež se s ním učinil. Soudní spis nebude ohrožen ani živelnou katastrofou, jako jsou například povodně nebo požáry.

 

·        Dostupnost a uživatelský komfort – je řešeno nahlížení a pořizování výpisů, opisů či kopie i z plně elektronického spisu. Zanikají komplikace a zdržení spojené například se zapůjčováním či postupováním spisu nadřízenému soudu. Připravuje se i přístup k elektronickému soudnímu spisu vzdáleným způsobem pro účastníky i jejich právní zástupce odkudkoliv.

 

Tato přelomová změna ve vedení soudního spisu byla od 1. ledna 2012 úspěšně nasazena na pilotních projektech aplikace elektronického platebního rozkazu na Krajském soudu v Plzni a na okresních soudech v Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, na obvodním soudu pro Prahu 9 a na největším českém okresním soudu v Ostravě.

 

Pro doručování soudních zásilek účastníkům, jimž musí být doručeny v listinné podobě, se využívá tzv. hybridní pošty. Její podstatou je, že odesílatel expeduje veškeré zásilky elektronicky s elektronickým podpisem, a to i ty, které mají být doručeny v listinné podobě. Jejich vytištění, vložení do obálky a doručení zajišťuje poskytovatel poštovních služeb. Tento systém využívají již řadu let např. bankovní instituce pro doručování bankovních výpisů.

 

Prezentaci naleznete zde.

 

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR